Strefa pielgrzyma

 1. Pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Zabieramy ze sobą przede wszystkim Pismo św. różaniec, śpiewnik, książeczkę do nabożeństwa.
 2. Dokument tożsamości, legitymację szkolną lub studencką.
 3. W bagażu podręcznym zalecamy posiadać: podstawowe materiały opatrunkowe, leki przeciwbólowe, własne lekarstwa, przybory toaletowe (kremy ochronne, puder lub zasypkę, grube i długie podpaski bez skrzydełek (przyklejamy do podeszwy wewn. buta), itp.).
 4. Na czas pielgrzymki warto zabrać ze sobą: dobrze rozchodzone buty (najlepiej sandały) o grubej podeszwie – najlepiej o jeden numer większe. Podczas marszu nogi nabrzmiewają i zbyt ciasne buty mogą stać się narzędziem tortur. Skarpety wełniane lub bawełniane (nie elastyczne). Zwróć uwagę, czy skarpety nie ściągają się, albo czy szew nie uwiera. Ubranie skromne, bieliznę osobistą, dres, gruby sweter, nakrycie głowy (koniecznie!), płaszcz przeciwdeszczowy, przybory higieny osobistej, suchy prowiant (zwłaszcza konserwy),, kubek i sztućce, śpiwór lub gruby koc, namiot.
 5. Ubiór powinien być dostosowany do warunków pogodowych. Wiedz jednak, że nawet podczas największych upałów lepiej iść w lekkiej przewiewnej bluzce lub koszuli. Unikniesz dzięki temu przykrych i bolesnych poparzeń słonecznych. Chroń również nogi przed oparami asfaltu – zwłaszcza, jeżeli jesteś uczulony.

 1. Przed wyruszeniem na Pielgrzymkę zadbaj o dobre przygotowanie swojego organizmu. Pamiętaj, że przed tobą długa droga w różnych warunkach atmosferycznych; w dodatku będziesz ok. 10 godzin na nogach – i to dosłownie.
 2. Idąc w grupie staraj się zmieniać miejsca w czwórce. Jezdnia jest pochyła i nierówna. Zmiana taka zapobiega przykrym następstwom (ostre bóle stawów).
 3. Unikaj gwałtownego ochładzania stóp – ulga chwilowa, ale zapalenie ścięgien bardzo możliwe.
 4. Jako bagaż podręczny radzimy zabrać mały, lekki plecak na szerokich, elastycznych, nie ocierających szelkach. Zwykłe torby noszone w rękach przeszkadzają w marszu i niepotrzebnie nam ciążą. Zabierz co najmniej dwa bandaże elastyczne.
 5. Jeżeli używasz stałych leków, koniecznie je zabierz i nie odstawiaj ich samowolnie.
 6. Pamiętaj także, że jesteś żywym obrazem Bożym, dającym świadectwo swoim braciom i siostrom, ale również osobom które mijasz. Twoje „gesty” względem bliźniego są pozdrowieniem, które w sposób szczególny jako pielgrzym możesz im podarować.
 7. Każdorazowe podniesienie rąk zapobiega obrzękom które mogą powstać na kończynach górnych podczas marszu.
 8. W sprawie wrzątku (na herbatę, kawę, ect.) należy zgłosić się do obsługi technicznej pielgrzymki.
 9. W sprawach różnych prosimy zgłaszać się do odpowiednich służb lub organizatora pielgrzymki.